Geniatech TPC1010Q features Qualcomm Snapdragon 410 processor, 10.1” color TFT LCD, 10points projected capacitive touch screen, 2.0MP cameraAndroid 5.1, Linux and Windows 10 OS with 2GB RAM, 16GB eMMc flash, Built-in GPS, WiFi, BT & LAN, USB, SD/TF card external storage, support program playbackPlastic frame, support wall mount and desktop stand.
Specification
GeneralModel: TPC1010Q
System: Android 5.1
CPU: Qualcomm Snapdragon 410
Core: Cortex A53,Quad Core
RAM: 2GB DDR3 + 16GB EMMC
SD Slot: Max 32GB
Product Details LAN: RJ45 10/100 Ethernet interface
WIFI: 802.11n Dual band WiFi
BT: Bluetooth 4.0
GPS: Yes
USB: USB 2.0 x2, micro USB 2.0 x1
Language: Multi-language
Other Functions: DLNA, Customizable GUI, etc.
DisplayScreen: 16:9
Panel: 10.1″ LED
Resolution: 1280 X 800
Contrast: 800:1
Brightness: 350 cd/m2
CameraFront 2M pixels
Media Formats Picture format: JPEG,JPG
Music format: AAC,MP3,WMA, etc.
Video format: VP8,H.264,MPEG4
Power Adapter AC100 ~ 240V 50/60Hz
DC Input: 12V-3A
Dimension and WeightSize: 392 x 312 x 402mm
Net Weight: 1230g
  • Additional information
  • Reviews (0)
Additional information
Weight5.00 kg
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
  • Bluetooth Voice Remote Control (KR80)
    Plus 0% VAT
    plus shipping
    Read more
  • Google Certified STB with Tuner(ATV598Max)
    plus shipping
    Select options
  • Over-the-air DVR (EyeTV Netstream)
    Select options
  • STB with ZigBee Gateway (GTW389)
    Plus 0% VAT
    Pre-Order
    • Get to Know Us
    • About Us
    • Refunds & Returns
    • Terms & Conditions
    • Privacy Policy
    • Make Money with Us
    • Affiliate Program
    • Distributor Program
    • Pro Program
    • Let Us Help You
    • Online Help
    • My Account
    • Contact us
    • Request an RMA
    • Get in touch with us
    • services@geniatech.com
    Copyright © 1997-2025 Geniatech Inc. All rights reserved.
  • Products
  • EyeTV
  • MyGica
  • Geniatech
  • Partner
  • NoviSign
  • Tools
  • Accessories
  • Android Box
  • APC390R
  • APC395X
  • SBC & SoM
  • Rockchip Board Series
  • NXP Board Series
  • TV Tuner
  • Video Capture
  • 10.1” Industrial Touch Screen Monitor (Snapdragon)